dahiliye-tibbi-birimi

Gamma Knife Işın Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

2 sene önce admin tarafından yazıldı, 2.925 kez görüntülendi ve hakkında 2 yorum yapıldı.

Bu yazı toplamda 1.960, bugün ise 1 kez görüntülenmiş.

gammaknife_1542237cÖncelikle bütün hastalarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Benim de çok yakın bir zamanda ismini duyduğum Türkçe’si uzay bıçağı olan bu teknolojiden bahsedeceğim. Eminim benim gibi Gamma Knife ismini ilk kez duyanlar vardır hatta tahmin ediyorum büyük çoğunluk ilk kez duymuştur.

Gamma Knife büyüklüğü 2,5-3 cm arasında olan ve beyin sapı gibi önemli bir bölümü baskı altına almayan tümörlerin tedavisi için kullanılan ışın teknolojisidir.

Eğer yaşınız genç ise doktorlar ilk önce ameliyatı önerebilirler size. Bizde olduğu gibi tümör büyüklüğümüz 2.5 cm olmasına rağmen yine de önce ameliyatı önerdiler. Daha sonra ise ışın tedavisi ile kalan ufak parçalar halindeki aktif tümörlerin canlılığını zaman içerisinde bitirmeyi düşündüklerini söylediler hep. Sanırım artık günümüzde bütün doktorlar aynı şekilde düşünüyorlar. Gelelim Gamma Knife aşamalarına. Şimdi sizlere nacizane tecrübelerimi aktaracağım.

Gamma Knife yapılacak hastanın önce bir Mr görüntüsü alınıyor. Gamma Knife işlemi sırasında her ne kadar 3 boyutlu Mr çekilip tümörün yeri nokta atışı ile tespit edilecek olsa da öncesinde doktorların incelemesi için mutlaka Mr çekiliyor. Daha sonra Gamma Knife uygulanacak ortama hasta getiriliyor ve hastaya, ışın verme esnasında hastanın kafasının hareket etmemesi için bir maske takılıyor. Kafatasınıza üç yerden sabitlenmek koşulu ile takılacak olan bu maskenin uçlarında metal vidalar mevcuttur. Vidaların iki tanesi alın bölümüne, diğeri ise kafatasınızın arka kısmına takılarak sabitleniyor. Maske takılmadan önce lokal anastezi yapılarak hastanın maske takılması esnasında acı duymaması hedefleniyor. Maskenin Gamma Knife ışın verme esnasında sabit kalması gerektiği için bu işlem en az 2-3 uzmanla yapılıyor.

gamma-knife-perfexion

Maske takıldıktan sonra hasta biraz dinlenmesi için müşahede odasına alınıyor. Hasta daha sonra Gamma Knife cihazının da olduğu odaya alınıyor. Hasta Gamma Knife makinasının içine girdiği zaman hastanın 3 boyutlu Mr görüntüleri çekiliyor. Tümörün yeri %99 doğruluk payı ile tespit edildikten sonra doktorumuz ışınların açılarını ayarlıyor. Bundan sonrası uzmanların kontrolünde geçtiği için bu aşamada bilgi verebileceğim bir nokta yok malesef.

Hastamız Gamma Knife işleminden çıktıktan sonra tekrar müşahede odasına alınarak 1-2 saat gözlem altında tutulmaktadır. Bizim gibi eğer ameliyat olduğunuz hastanede cerrahi operasyondan sonra Gamma Knife tedavisini alacaksanız eğer hastayı bu işlemden sonra direk servis odasına alıyorlar.

Gamma Knife işleminden sonra hastanın en sık şikayetçi olduğu durum ise şiddetli baş ağrısıdır. Özellikle de ağrı kesici iğnelerin etkisi geçtikten sonra hastanın başı ağrımaktadır. Bir diğer konu ise beynindeki zonklama. Bu da gerçekten hastayı ciddi anlamda yormaktadır. Fakat çok sürmüyor bu durum. Herkes hak verir ki sonuçta ışınlar canlı hücrelere mühale etti ve o kısımda ödem oluşmuştur. Oluşan ödem bu ağrı ve zonklamalara neden olmaktadır.

 

 

Benzer Yazılar
vertigo meniere
Vertigodan kısaca bahsetmek gerekirse kişinin denge sisteminin bozulması ve bu sebepten dolayı da başının dönmesi ve denge sorunu yaşaması olayıdır. Bir başka ismiyle de meniere olarak bilinen bu hastalık kişinin normal yaşantısını fazlasıyla etkilem...
kortizon ilaç tedavisi
Kortizon, vücutta normalde böbreküstü bezlerinde salgılanan bir hormon türüdür. Vücudun görevlerini yerine getirebilmesi için kortizon hormonuna ihtiyaç duyar. Kortizonhormonunun yapay şekli olan kortizon ilaçları, tıpta birçok hastalığın tedavisinde...
kortizon iğnesi
Kortizon iğnesi, çok güçlü bir iltihap giderici ilaç olan kortizonu yapay yollarla vücuda enjekte edilmesini sağlamaktadır. Normalde sağlıklı bir insanda kortizon böbrek üstü bezlerinde üretilen bir maddedir. Kortizon iğnesi yoluyla vücuda enjekte ed...
Yorumlar ( 2 )
 1. özgül tuna diyor ki:

  bende 14-8mm büyüklüğünde meningiom tümörü kulak arkasında beyin zarı ve beyin sapına yakın sağ tarafında tümör var.8ay önce gama kinaf yapıldığı halde şikayetlerim geçmedi.Bu günlerde çenemde kilitlenme ve ellerim ve bacaklarımda aşırı güçsüzlük ve başımda aniden baş dönmesi ve suratımda uyuşma var .Bu şikayetlerin görülmesi normal midir?

  • admin diyor ki:

   Öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Gamma Knife uzun soluklu bir tedavidir. Tümörün yeniden canlanması ihtimalini bilemiyorum fakat Gamma Knife etkilerinin anlaşılabilmesi için en az 2 sene geçmesi gerekmektedir. Bizde bu şekilde yani ve her 3 ayda bir MR çektirip tümörün durumunu doktor kontrolünde tutuyoruz. Bizim hastanede Gamma Knife yaptırmamızın üzerinde 15 ay geçti. Bizdeki tümör cinsi schwannoma idi. Bizde bile hala bazen Gamma Knife öncesi şikayetlerimiz tekrar edebilmektedir.
   Hangi ilde olduğunuzu bilmiyorum fakat bu konu hakkınde kendi doktorumuz olan İstanbul Medicalpark Göztepe Hastanesi Beyin Ve Sinir Cerrahisi Prof. Dr. Türker Kılıç beyi önerebilirim.
   Önerebileceğim diğer doktorlardan İstanbul’da görev yapan M. İbrahim Ziyal ve Ankara’da görev yapan Haluk Deda bu konularda uzmandır.


Beyin Tümörü ve Tedavisi | 2013